Jak czytać mowę ciała? Cenne wskazówki

obrazek - Jak czytać mowę ciała?W poprzednim artykule dotyczącym komunikacji niewerbalnej (znajdziesz go, klikając Komunikacja niewerbalna w biznesie), zdradziłem Ci dlaczego mowa ciała ma tak ogromne znaczenie w kształtowaniu prawidłowych relacji biznesowych i dlaczego jest ona tak ważna życiu każdego człowieka. No dobrze…ale w jaki sposób odczytywać sygnały niewerbalne, które wysyłają nam inni ludzie? Na co zwracać uwagę i z jakimi zasadami należy się liczyć, jeżeli chcesz podjąć próbę interpretacji zachowań innych osób? Jak czytać mowę ciała opowiem Ci w dzisiejszym artykule – czytając go, zrobisz kolejny krok w kierunku odnoszenia coraz większych sukcesów w biznesie i życiu osobistym.

Czytanie mowy ciała – najważniejszy jest kontekst sytuacyjny!

Złotą zasadą, którą powinien kierować się każdy, kto chciałby poprawnie zinterpretować zachowanie innej osoby na podstawie wysyłanych przez nią sygnałów niewerbalnych jest uwzględnienie kontekstu sytuacyjnego. Odczytywanie mowy ciała innej osoby nigdy nie może odbyć się bez uwzględnienia kontekstu sytuacyjnego, w którym akurat znajduje się obserwowany człowiek. Oto co dzieje się, kiedy zapominamy o uwzględnieniu kontekstu sytuacyjnego:

SLAJD - Brak kontekstu sytuacyjnego

Jeżeli jest zima, minus 20 stopni, a Ty widzisz na przystanku autobusowym osobę, która krzyżuje ręce, obejmuje się i posiada „zamkniętą” postawę ciała, to z dużym prawdopodobieństwem możesz stwierdzić, że mimo wszystko jest jej zimno. Jeżeli natomiast rzecz dzieje się w lato, kiedy temperatura jest wyższa, a osoba krzyżuje ręce i zamyka postawę ciała dopiero, kiedy do niej podejdziesz…jej mowa ciała może świadczyć o tym, że poczuła przy Tobie dyskomfort psychiczny…albo że nie najlepiej pachniesz.

[important]O modelu komfortu i dyskomfortu psychicznego dowiesz się więcej z poprzedniego artykułu na temat komunikacji niewerbalnej, który znajdziesz klikając Komunikacja niewerbalna w biznesie. Autorem modelu jest J. Navarro – były agent FBI, będący obecnie jednym z najlepszych ekspertów ds. komunikacji niewerbalnej i wizerunku.[/important]

Pamiętaj o uwzględnianiu w każdej sytuacji, zawsze i bezwzględnie kontekstu sytuacyjnego. Osoba krzyżująca ręce może czuć dyskomfort, ale może także być jej zimno…osoba, która napina szczękę może czuć złość, ale może także boleć ją ząb…ktoś kto dotyka ręką karku, może mieć potrzebę dodania sobie otuchy, ale może także drapać swędzące miejsce na szyi. Uwzględnienie kontekstu sytuacyjnego to klucz do odpowiedzi na pytanie jak czytać mowę ciała innych osób w sposób skuteczny.

 Interpretuj gesty w grupach

Sygnały niewerbalne, wysyłane przez ciało człowieka, mogą być odzwierciedleniem jego prawdziwego stanu emocjonalnego, nawet jeżeli chwilowo stara się ukryć pewne odczucia, których aktualnie doświadcza. Zapamiętaj jednak, że tak jak nigdy nie należy pomijać kontekstu sytuacyjnego przy interpretacji tego typu sygnałów, tak nigdy nie wolno brać za pewnik, pojedyńczych sygnałów, które widzisz. Jeżeli ktoś spogląda na Ciebie w trakcie firmowego bankietu i jest to jedyny sygnał, jaki dostrzegasz – nie będziesz w stanie wywnioskować czy ta osoba lubi Cię i czy na Twój widok rodzą się w niej pozytywne uczucia – jej uśmiech może być przecież sztuczny. Jeśli natomiast zaobserwujesz do tego, że jego/jej źrenice rozszerzają się kiedy na Ciebie patrzy i intuicyjnie przechyla głowę, odsłaniając szyję, a na twarzy pojawia się symetryczny uśmiech, angażujący mięśnie okrężne oka, to z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić możesz, że czeka Was miła konwersacja tego wieczoru. Interpretowanie gestów i sygnałów w grupach, pozwoli Ci zwiększyć prawdopodobieństwo trafnego rozumienia mowy ciała innej osoby.

Ustal „linię bazową” zachowania

Każdy człowiek posiada zestaw „typowych” zachowań, które są dla niego naturalne, normalne i przejawia je w pewnych określonych sytuacjach. Dla jednych napinanie warg i przygryzanie policzków będzie zwykłym nawykiem, podczas gdy u innych świadczyć może o powstających w ich głowie myślach. Dlatego tak ważne jest ustalenie linii bazowej (ang. baseline) zachowania obserwowanej osoby – czyli tego jak zachowuje się w typowy dla siebie sposób – w celu wychwytywania wszelkich odchyleń od normy, które świadczyć będą o odczuwanych przez nią emocjach.

Wykres - Ustalanie linii bazowej zachowaniaWłaściwa obserwacja zachowań rozmówcy i wychwytywanie tych sygnałów i zachowań, które „nie pasują do reszty” i znacząco odbiegają od jego linii bazowej, to kolejny klucz do trafnej interpretacji jego mowy ciała.

Ćwicz, ćwicz, ćwicz i pamiętaj o ,,niewerbalnej trójcy”

Uwzględnienie kontekstu sytuacyjnego, interpretowanie sygnałów i gestów w grupach oraz ustalenie linii bazowej zachowania obserwowanej osoby, to złota niewerbalna trójca zasad, które muszą zostać zachowane, jeżeli interpretacja sygnałów niewerbalnych rozmówcy ma zostać przeprowadzona w sposób prawidłowy. Pamiętaj o tym, aby ćwiczyć tego typu umiejętności. Poświęć codziennie kilka minut na to, aby oglądać telewizję przy wyłączonym dźwięku i obserwuj jak wyglądają wysyłane przez inne osoby sygnały niewerbalne – prawdziwą skarbnicą wiedzy są tu debaty polityczne i obrady sejmu, w czasie których ludzie w studio doświadczają prawdziwych emocji (niejednokrotnie bardzo skrajnych). Obserwuj także własne gesty i zachowania, zwróć uwagę na to jakie gesty przejawiasz w konkretnych sytuacjach i pracuj nad zwiększeniem własnej świadomości – wiedza ta bardzo przyda Ci się w czasie procesu budowania własnego wizerunku. Zacznij od interpretacji sygnałów niewerbalnych swoich znajomych – przekonaj się jak czytać mowę ciała przyjaciół i bliskich Ci osób, które w razie potrzeby udzielą Ci informacji zwrotnej. Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz, a sukces znajdzie się w zasięgu Twojej ręki…oraz oczu.

Progressywne Pozdrowienia,

Dawid Stefaniak

Bibliografia:

Navarro J., Poynter T., „Mowa ciała w pracy”

Pease A., Pease B., „Mowa ciała”

Najczęstsze wyszukiwania:

  • odczytywanie mowy ciała

2 thoughts on “Jak czytać mowę ciała? Cenne wskazówki

  1. Dobrze, że autor wspomina o linii bazowej i typowych zachowaniach, bo w wielu internetowych poradnikach, które przeglądałam ta wskazówka choć przydatna jest pomijana. Ja np. bardzo lubię krzyżować ręce i rumienię się nie tylko, gdy się wstydzę! Dzięki obrazkom tekst czyta się też dużo przyjemniej. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz