Jak osiągać cele?

SMARTKiedy zapytasz ludzi o to jakie są ich życiowe cele, mówią: „objechać cały świat”, „zarabiać kiedyś dużo pieniędzy”, „otworzyć w przyszłości własną firmę” itp. Niestety nie zdają sobie sprawy z tego, że tak sformułowane cele nigdy nie zostaną przez nich osiągnięte. Dlaczego? Ponieważ ludzie mają tendencję do tego, aby przedstawiać swoje cele w kategorii marzeń. Nie są świadomi tego, że dopóki nie zmienią swojego sposobu myślenia na temat celu życiowego i nie przekształcą go z kategorii marzenia do kategorii prawdziwego celu, na jego osiągnięcie nie mają co liczyć. Chcesz wiedzieć jak nie popełnić ich błędu? Czytaj dalej…

Osiąganie celów w zasięgu ręki…

Aby Twoje cele zostały przeramowane (przeramowanie – spojrzenie na sytuację z innej perspektywy; zmiana znaczenia) z kategorii marzeń do kategorii konkretnych działań, które mają szansę zostać zrealizowane, możesz użyć modelu o nazwie SMART (ang. sprytny), który w prosty sposób pokazuje, jaki cel powinien być, aby miał szansę na realizację. SMART to akronim – oznacza to, że każda litera tego wyrazu zdradza nam pierwszą literę cechy, jaką powinien posiadać dobrze określony cel.

[warning]UWAGA!

SMART pierwotnie powstał w wersji angielskiej. Oznacza to, że angielskie i polskie słowa rozszyfrujące SMART’a nieco się różnią. Kiedy jednak przyjrzymy się całemu modelowi, to okazuje się, że wersja angielska i polska posiadają bardzo podobny sens – dlatego też na potrzeby niniejszego artykułu posłużę się wersją polską. Pamiętaj jednak, że samodzielnie zdecydować możesz, która wersja bardziej do Ciebie przemawia.[/warning]

Według SMART’a cel powinien być:

SSkonkretyzowany

MMierzalny

AAkceptowalny

RRealistyczny

TTerminowy

Poniżej znajdzie rozwinięcie każdej z prezentowanych w modelu właściwości.

Skonkretyzowany

Pamiętaj, cel, który sobie stawiasz musi być konkretny! Jeżeli chcesz pojechać w podróż dookoła świata, zaplanuj jakie konkretnie kraje chcesz odwiedzić. Jeśli Twoim celem jest stać się osobą bogatą, przestań postrzegać go w kategorii niedookreślonych marzeń i ustal jaką konkretnie sumę chcesz zobaczyć na swoim koncie. Marzysz o otworzeniu własnej firmy? Zastanów się jaki rodzaj działalności chcesz prowadzić, jak będzie nazywała się firma, gdzie może się mieścić i w jakiej branży będzie działać. Konkretnie określony cel, to jeden krok do sukcesu – tylko w ten sposób Twój cel przestanie być rozmytym marzeniem, a stanie się planem, który już niedługo zaczniesz realizować.

Mierzalny

Dobrze określony cel powinien być mierzalny – co to oznacza? Musisz określić go w takich ramach, aby dało się zmierzyć stan w którym jesteś teraz, oraz stan do którego chcesz dojść poprzez realizację celu. W człowieku budzi się motywacja w momencie, kiedy potrafi określić etap realizacji celu, w którym się znajduje. Jeżeli celem jest podróż – wymyśl w jaki sposób można przeramować cel tak, aby był mierzalny – np. poprzez określenie kwoty pieniędzy jaką musisz zebrać (mierzymy stan konta przed, w trakcie oraz po realizacji celu). Innym sposobem uczynienia celu tego typu mierzalnym jest stworzenie listy zadań, które musisz wykonać, aby jechać w podróż. Każde wykreślone z listy zadanie będzie przybliżać Cię do realizacji celu – zmierzysz w ten sposób ile jeszcze działań dzieli Cię od upragnionej mety.

Akceptowalny

Człowiek to dziwnie skonstruowana bestia, która nigdy w życiu nie wykona z satysfakcją czegoś, czego sama nie chce i nie akceptuje. Każdy z nas lubi mieć wybór – przypomnij sobie sytuację kiedy np. rodzice kazali Ci uczyć się do matury lub sprawdzianów w szkole – prawdopodobnie miałeś ochotę rzucić wszystko i wyjść z domu. Jednak kiedy nikt nie kazał Ci się uczyć, bardzo możliwe, że sam z siebie siadałeś do książek i zakuwałeś. No właśnie – człowiek musi sam zaakceptować cel, który sobie stawia, inaczej nie pojawi się najważniejszy czynnik, który potrzebny jest do jego realizacji – motywacja wewnętrzna. Bez motywacji wewnętrznej – własnej niepohamowanej chęci realizacji celu, nigdy nie uda Ci się przekuć marzeń na rzeczywistość.

Realny

Cel, który sobie stawiasz musi być realny…jednak to czy taki będzie zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Jedyne co ogranicza nas w realizacji celów, jakie sobie stawiamy to my sami. Nie ma rzeczy niemożliwych jeżeli tylko w to wierzysz. Jedno z praw motywacji mówi, że w jednostce nie wzbudzi się motywacja, jeżeli subiektywnie odczuwane prawdopodobieństwo realizacji celu nie będzie przynajmniej odrobinę większe od zera. Jeżeli cel, który sobie zakładasz wydaje Ci się choć w ułamku procenta realny…to znaczy, że możesz go osiągnąć! Skoro innym się udało – to dlaczego Tobie ma się nie udać?

Terminowy

Twój cel musi być terminowy – to znaczy posiadać dokładną datę realizacji. Jeżeli chcesz otworzyć firmę, ustal konkretny dzień w który pójdziesz do urzędu, żeby dopełnić formalności. Myślisz o tym by dużo zarabiać? Ustal konkretnie do którego dnia powiększysz stan swojego konta (pamiętaj jednak o zachowaniu czterech wcześniejszych zasad). Jest bardzo istotnie po pierwsze dlatego, że codziennie zmagamy się ze zjawiskiem działającym w psychologii pod nazwą „prokrastynacja” – jest to ciągłe odwlekanie rzeczy na później…później…później…i później… Jeżeli wpadniesz w sidła prokrastynacji, nigdy nie zrealizujesz założonego przez siebie celu. Dlatego pamiętaj, aby dokładnie określić ramy czasowe działań, które podejmiesz, aby osiągnąć cel.

[important]Jim Carrey – aktor znany z filmów takich jak „Ace Ventura”, „Bruce Wszechmogący”, „Kłamca, Kłamca” czy „Głupi i Głupszy”, jest jednym z żywych przykładów pokazujących jak bardzo istotną funkcję pełni dokładne, konkretne określenie terminu realizacji celu. Aby obejrzeć, krótki wywiad, w którym Jim dzieli się swoją inspirującą historią o tym jak zarobił 10 mln dolarów, kliknij tutaj: WIZUALIZACJA I SUKCES – JIM CARREY (wywiad zawiera polskie napisy).[/important]

Działaj SPRYTNIE

SMART to jeden z kilku funkcjonujących modeli, które mają pomóc ludziom w zarządzaniu swoim życiem przez realizację celów. Zawiera bardzo proste i konkretne zasady, które mówią w jaki sposób powinieneś określać cele, aby przestały być tylko marzeniami istniejącymi w Twojej głowie i stały się rzeczywistością, która naprawdę ma szansę się spełnić. Kiedy więc następnym razem ktoś zapyta Cię jaki jest Twój życiowy cel…weź kartkę, napisz SMART i zacznij pisać…

Progressywne Pozdrowienia,

Dawid Stefaniak

 

Bibliografia:

 

Nieckarz Z., „Psychologia Motywacji w Organizacji”

 

 

3 thoughts on “Jak osiągać cele?

  1. Marzyć można całe życie i nic nie wymarzyć. Nie wierzę, w The Secret i przyciaganie do siebie czego tylko dusza zapragnie. Dobrze piszą – trzeba zapisać cele, ustanowić kroki a nawet termin.

    Czlowieku, chcesz być bogaty – nigdy nie bedziesz, działasz w kierunku, aby zdobyć zasoby pieniężne do osiągniecia swoich celów? Masz spore szanse..

Dodaj komentarz