Komunikacja niewerbalna w biznesie – sukces bez słów!

uścisk dłoniMowa ciała, to hasło, które cieszy się coraz większą popularnością w świecie polskiego biznesu. Niestety wciąż możemy spotkać ludzi, którzy nie zdają sobie sprawy z tego, jaką ogromną rolę odgrywają sygnały niewerbalne wysyłane przez nas do innych osób. Komunikacja niewerbalna w biznesie to wśród wielu biznesmenów wciąż temat tabu i niewielu z nich świadomych jest tego jak ogromna siła tkwi w znajomości „synergologii” (nauki zajmującej się interpretacją komunikacji niewerbalnej). Jak odnieść w życiu sukces bez wypowiadania słów? Na pewno nie dowiesz się tego z jednego tylko artykułu…ale za to uczynisz pierwszy krok do osiągnięcia w swoim życiu wielu sukcesów, poświęcając kilka minut na lekturę tego tekstu. No, to zaczynamy!

Biznes i niewerbalna komunikacja – nie liczy się to co mówisz, ale to w jaki sposób mówisz…

Człowiek wykształcił umiejętność do odbierania i interpretacji sygnałów niewerbalnych na długo zanim jeszcze pierwsze słowo wypłynęło z jego ust. Dlaczego tak się stało? Ponieważ tego typu mechanizm umożliwiał to na czym zależało mu najbardziej – przeżycie. Dzięki umiejętności odczytywania mowy ciała innych osób, mogliśmy w stosunkowo oszczędny czasowo sposób podjąć decyzję czy w danej sytuacji bardziej opłaca się walczyć…czy może uciekać. Bardzo wiele gestów, które do dziś stosujemy, kiedyś miało nieco inny wygląd i zupełnie inne znaczenie. Wiesz skąd wziął się gest podania dłoni? Nie? Zobacz ilustrację poniżej:

gest podania dłoniGest ten narodził się już w starożytnym Rzymie i początkowo polegał na chwycie za nadgarstek – służył sprawdzeniu, czy osoba, która się z nami wita, nie ukrywa w rękawie bądź bransolecie sztyletu. Miał on więc charakter adaptacyjny, umożliwiał przeżycie – później wyewoluował do takiej formy, jaką znamy dziś.

[warning]Czy wiesz dlaczego?

Czy zastanawiasz się czasem czemu w naszej kulturze nie wykształcił się zwyczaj, że w relacjach towarzyskich kobiety witają się z mężczyznami, wyciągając rękę? Dlaczego mężczyzna witając się ze znajomymi, podaje dłoń jedynie kolegom i pomija koleżanki? Wszystko to za sprawą etymologii tego gestu omówionej powyżej. Kiedyś kobiety nie miały potrzeby podawania dłoni, gdyż to mężczyźni walczyli i wydawali się być zagrożeniem. Nikt nie podejrzewał kobiet o chowanie broni w rękawie, toteż nie musiały one chwytać się za nadgarstki. [/warning]

Przykład ten pokazuje jak ważny aspekt niesie ze sobą rozpoznawanie sygnałów niewerbalnych – mechanizm ten umożliwiał przeżycie, dlatego po dziś dzień, często nieświadomie, wykorzystujemy go, aby oceniać innych ludzi oraz sytuację, w której się wspólnie z nimi znajdujemy. Mało tego – oddziałuje on tak silnie, że bardzo często wyrabiamy sobie opinię o osobie, którą widzimy zanim jeszcze zdąży otworzyć do nas usta. Interpretujemy jej postawę, gesty i zachowania, podświadomie klasyfikując ją do szufladki „lubię” bądź „nie lubię”. Zaczynasz rozumieć, dlaczego znajomość komunikacji niewerbalnej jest tak istotnym aspektem życia społecznego? Czytaj dalej…

Komfort psychiczny, a dyskomfort psychiczny

Chcąc zrozumieć w jaki sposób inni ludzie postrzegają Ciebie, oraz jak Ty postrzegasz innych ludzi, musisz zrozumieć działanie modelu komfortu i dyskomfortu psychicznego :

Model Komfortu i Dyskomfortu Psychicznego

Jeżeli zadasz sobie pytanie, „Czy osoba na którą właśnie patrzę, czuje się źle czy dobrze?” albo „Czy osoba, która na mnie patrzy, uważa, że czuję zadowolenie, czy dyskomfort?” zrobisz kolejny krok do tego, aby zrozumieć w jaki sposób budować pozytywny wizerunek w oczach innych…oraz dlaczego intuicyjnie czujemy, że niektóre osoby są bardziej godne zaufania niż inne. Jeżeli uświadomisz sobie w jaki sposób działa model komfortu i dyskomfortu psychicznego w kontekście komunikatów niewerbalnych, jakie wysyła nasze ciało,  zbudowanie profesjonalnego wizerunku w biznesie przyjdzie Ci o wiele łatwiej.

Komunikacja niewerbalna – klucz do profesjonalnego wizerunku w biznesie

Mowa ciała, synergologia, komunikacja niewerbalna – zagadnienie opisane przeze mnie w artykule, który czytasz ma wiele imion. Pamiętaj, że umiejętnie wykorzystana wiedza z tego zakresu, może stanowić klucz do Twojego sukcesu w relacjach biznesowych. Ubiór, uścisk dłoni, postawa, gesty, głos, wzrok, ekspresje mimiczne, reakcje układu nerwowego – wszystkie te czynniki mają ogromny wpływ na to, jak postrzegają Cię inni i na to, do której szuflady trafisz przy pierwszym spotkaniu. Dlatego właśnie warto zgłębiać wiedzę z zakresu komunikacji niewerbalnej. Pamiętaj o tym, że to Ty decydujesz jak będą postrzegać Cię inni, a na ukształtowanie profesjonalnego wizerunku masz tylko sekundy.

Gratuluję Ci! Pierwszy krok do wielu życiowych sukcesów został przez Ciebie poczyniony – świadomość. Teraz będzie już tylko lepiej. Jeden artykuł to zdecydowanie za mało…ale mam dla Ciebie dobrą wiadomość – będą następne. Pamiętaj:

[important]”Sukces w biznesie odnosi osoba, która rozumie, że mowa ciała jest naprawdę tak ważna jak się powszechnie sądzi.” A. Pease[/important]

Progressywne Pozdrowienia,

Dawid Stefaniak

Bibliografia:

Navarro J., Poynter T., „Mowa ciała w pracy”

Pease A., Pease B., „Mowa ciała”

Dodaj komentarz