Lubienie i sympatia – jak być lubianym? (odc. 5)

Manipulacja lubieniemSkąd wiesz, że kogoś lubisz? Na pewno nie raz też zastanawiałeś się, co można zrobić, żeby być bardziej lubianym wśród znajomych albo jak to się dzieje, że niektórzy ludzie potrafią wzbudzić sympatię innych w zaskakująco krótkim czasie…

W kolejnym odcinku naszego kursu zaprezentujemy Ci jeden z najpowszechniejszych mechanizmów wywierania wpływu społecznego, który wywołuje lubienie i sympatię.

Sympatia i lubienie na zawołanie?

Badania naukowe wykazały, że istnieją pewne reguły psychologiczne, które odpowiadają za powstawanie stanów sympatii i lubienia. No właśnie… ale czy można powiedzieć, że te uczucia pojawiają się zawsze w naturalny sposób i są dla nas korzystne? Niestety nie… ale możesz się tym nie martwić, bo masz gotowe rozwiązanie!

  • Jak działa ta niesamowicie skuteczna  technika wywierania wpływu?
  • Do czego może nas skłonić?
  • Za sprawą czego niektórych ludzi lubimy bardziej?
  • Dlaczego piękni ludzie mają w życiu łatwiej?

Odpowiedz na te i inne pytania uzyskasz oglądając kolejny odcinek naszego kursu o manipulacji. Zapraszamy do oglądania, a jeśli jeszcze  nie widziałeś to zapoznaj się z poprzednim odcinkiem: Manipulacja – Wpływ społeczny i oddziaływanie grupy #4

Ostrożnie z lubieniem!

Podsumujmy to co zobaczyłeś. Jesteśmy bardziej skłonni ulegać tym, których lubimy. Okazuje się, że zależność ta może być wykorzystywana przez ludzi, którzy chcą coś zyskać na naszej sympatii. Ktoś może udaje, że jest do nas w pewien sposób podobny,  często się pojawia się w naszym otoczeniu, komplementuje i chwali nas, aby wkupić się w nasze łaski. Być może po prostu jest atrakcyjny fizycznie i wykorzystuje znany od dawana psychologii tzw. efekt aureoli, który opromienia jego osobę sprawiając, że wydaje się w wielu aspektach lepszy niż jest w rzeczywistości.

A co w mediach? Jak widziałeś na schematach w filmie, za sprawą warunkowania klasycznego oraz  warunkowania instrumentalnego tworzą się, także pewne powiązania pomiędzy obiektami i reakcją, które mogą  przenosić uczucia wobec obiektów, które znamy i lubimy na nowe – w taki sposób często działają reklamy. Oczywiście to, że kogoś lubimy nie oznacza od razu, że padliśmy ofiarą manipulacji, ale są pewne wyjątkowe sytuacje. W przypadku, gdy sympatia wobec kogoś jest zbyt duża i pojawiła się nienaturalnie szybko warto się na chwilę zatrzymać i zadać sobie pytanie „Czy ten gość nie próbuje czegoś ode mnie wyciągnąć?” Ja ze swojej strony, życzę Ci samych autentycznych sympatii. :)

Progressywnie pozdrawiam,
Emil Czepielinda

Dodaj komentarz