Techniki Manipulacji – wprowadzenie do kursu (odc.1)

manipulacja

Dobrze, że zajrzałeś właśnie tutaj! We współczesnej, kapitalistycznej kulturze konsumpcji z każdej strony jesteśmy bombardowani niepotrzebnymi informacjami. Podczas całego dnia docierają do nas setki przekazów próbujących skłonić nas do ustalonych z góry działań. Na każdym kroku widzimy reklamy krzyczące: nasz produkt jest najlepszy, u nas najtaniej, u nas najzdrowiej, u nas najszybciej…

Krzyczą do nas: „Oddaj nam swoje pieniądze!”

Mechanizmy manipulacji

Czy, tak jak mi, zdarzyło Ci się zdarzyło Ci się kiedykolwiek, że:

  • Dałeś się naciągnąć na wyżebrany datek, którego do końca nie chciałeś ofiarować tej konkretnej osobie i na ten konkretny cel?
  • W czasie zakupów wydałeś pieniądze na przedmiot, którego wcale nie potrzebowałeś?
  • Przedłużyć niekorzystnie jakąś umowę bądź uległeś prezentacji handlowej, która skłoniła Cię do podjęcie nienajlepszej decyzji?
  • Zrobiłeś coś „wbrew sobie”, chociaż początkowo zamierzałeś postąpić inaczej?

Jeżeli tak, to można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że w tych i podobnych sytuacjach uległeś manipulacji. Okazuje się, że na każdym kroku ulegamy mechanizmom wpływu społecznego – często nawet sami nie jesteśmy świadomi ich istnienia i wpływu. Zostało jednak udowodnione naukowo, że odziałują na nas psychologiczne mechanizmy wywierania wpływu. Moim zdaniem, stanowczo zbyt często są one wykorzystywane przez marketingowców, speców od reklamy, polityków i przedstawicieli handlowych, aby „wyciągnąć” od nas nasze pieniądze i skłonić do podjęcia określonych przez manipulatora decyzji. Zapoznaj się z innym artykułem na naszej stronie, jeżeli chciałbyś nauczyć się jak rozpoznać manipulację.

Wideo – poradnik o manipulacji

Teraz najlepsze! Możesz poznasz najważniejsze techniki wywierania wpływów, oglądając nasz bezpłatny kurs poświęcony właśnie manipulacji. Zapraszamy na pierwszy odcinek wideo kursu manipulacja. Obejrzyj nasz film już teraz

Mam nadzieję, że powyższy film uświadomił was, że mózg ludzki korzysta z pewnych myślowych dróg na skróty, czyli heurystyk, które zazwyczaj poprawiają naszą orientację i funkcjonowanie we współczesnym świecie. Jednak ktoś, kto dobrze zna zasady ich działania może wykorzystać je do osiągania własnych celów i manipulacji nami – a pomyłki z ich udziałem mogą być dla nas bardzo kosztowne.

W kolejnych częściach przekażemy Ci jeszcze więcej praktycznej wiedzy psychologicznej. Poznasz jedne z najsilniejszych, potwierdzonych naukowo technik wywierania wpływu społecznego, a także otrzymasz cenne porady jak je rozpoznawać i jak się przed nimi bronić. Obejrzyj następny odcinek Manipulacja – Lubienie i sympatia a dowiesz się jak można wywołać sympatię drugiej osoby i skąd się ona bierze!

Raczkowski o manipulacji
źródło: http://wiadomosci.gazeta.pl/raczkowski/

Progressywnie pozdrawiam,
Emil Czepielinda

5 thoughts on “Techniki Manipulacji – wprowadzenie do kursu (odc.1)

  1. Ach te sztuczki magiczne – manipulacja w biały dzień! :) A tak poważnie, bardzo ciekawy film wprowadzający od razu sprawdzam, co będzie zadzieje się w nastepnej części.

  2. Muszę pochwalić ten kurs i pracę, którą włożyliście w jego przygotowanie. Czytałam książkę Cialdiniego, ale wiedza z książek szybko ulatuje. Korzystałam z tych wideoprezentacji wielokrotnie i czuję, że teraz rozumiem świat o wiele bardziej, a także uodporniłam się na jego negatywny wpływ. Chociaż w mojej opinii następne odcinki są o wiele lepsze od wprowadzenia. Odnoście treści – cieszę się, że nadajecie filmom dodatkowy kontekst. Pozdrawiam :)

  3. Właśnie tą wiedzę na temat: „Technik manipulacyjnych” warto przestudiować parę razy zanim to zacznie być stosowane w naszym mózgu automatycznie.

Dodaj komentarz