Siła autorytetu w manipulacji (odc. 6)

Wpływ autorytetuCzy wiesz, że wystarczy  tylko wymyślony tytuł naukowy i odpowiednie przebranie, aby mieć szanse być  postrzeganym, jako autorytet? Warto zdawać sobie z tego sprawę i pamiętać, że otacza nas wiele osób, których autorytet jest fałszywy. Mechanizm działania autorytetu, który Ci przedstawimy jest tak silny, że pod jego wpływem możemy kogoś zabić…

Wszędzie autorytety…

Pojęcie autorytetu kojarzymy z osobą poważaną i szanowaną, która zyskała pewien kredyt zaufania w zakresie swojego profesjonalizmu, bezstronności i prawdomówności. Lekarze, profesorzy, eksperci, dentyści, naukowcy – to przykłady profesji, które niewątpliwie wzbudzają społeczny autorytet. Ulegle słuchamy autorytetów, a najgorsze jest to, że nawet w dziedzinach, o których nie mają żadnego pojęcia. Autorytet znanego profesora geografii może promieniować do tego stopnia, ze udzielane przez niego porady małżeńskie mogą być uznane za cenną poradę ekspercką.

Pomyślmy przez chwilę jak wiele rzekomych autorytetów widzimy codziennie w telewizji? Jak wielu z oglądanych dentystów i lekarzy rzeczywiście jest tymi, za kogo się podają. Ilu natomiast jest po prostu wynajętymi aktorami? Wyniki badań ukazały, że o tym czy uznajemy kogoś za autorytet w danej dziedzinie zadecydować mogą pewne łatwe do podrobienia przymioty. Polecenia i opinie formułowane przez osoby udające ekspertów mogą doprowadzić nas do straszliwych czynów…

Autorytet = skuteczna manipulacja?

W dzisiejszym odcinku  technik wywierania wpływu dowiesz się:

  • Jakie przymioty tworzą ze zwykłej osoby autorytet? Jak rozpoznać fałszywy autorytet?
  • Dlaczego tak łatwo manipulować nami wykorzystując autorytet?
  • Dlaczego autorytet innych jest tak silny, że pod jego wpływem możemy kogoś zabić?
  • Jak się obronić przez zagrożeniami, jakie niesie za sobą autorytet?

W ramach podsumowania tego co zobaczyliście warto wspomnieć, że ten mechanizm wykorzystuje naszą ufność w umiejętności i pozycję innych osób. Funkcjonuje w naszych umysłach pewien program, który jest nam wpajany od dzieciństwa. W najmłodszych latach życia jesteśmy nagradzani za posłuszeństwo swoim rodzicom, a w dorosłym życiu pracodawcom czy sędziom. Bardzo często w reklamach jesteśmy manipulowani przy pomocy autorytetów. Aktorzy przebrani za dentystów reklamują pasty, ludzie w eleganckim garniturze banki a lekarze rozmaite leki. Warto mieć w pamięci eksperyment Miligrama, szczególnie, gdy zbyt szybko ulegamy poleceniom osób o wyższym statusie władzy.

Wizerunek autorytetu może zostać wywołany przez samo przybranie atrybutów eksperckich bądź wspomnienie o tym, że jest się ekspertem w danej dziedzinie. Osoba tak postrzegana może wywierać na nas wpływ, pomimo tego, że własne wartości mówią nam by postąpić inaczej. Bądźmy uważni, szczególnie wtedy, gdy ktoś wyglądający na autorytet zaczyna wywierać na nas silny nacisk. Zadajmy sobie wtedy następujące pytanie. Czy ta osoba rzeczywiście jest znawcą w tym temacie, czy może po prostu chce uzyskać ode mnie jakieś dodatkowe korzyści?

owce idą na rzeź
źródło: http://www.newsweek.pl/g/i.aspx/720/0/newsweek/634895387244400000.jpg

Progressywnie pozdrawiam,
Emil Czepielinda

 

One thought on “Siła autorytetu w manipulacji (odc. 6)

  1. Maszynka rządowa od najmłodszych lat wpaja w nas uległość i bierność, jako społeczeństwo jesteśmy jak te małe głupie owce, które idą za największym baranem, ludzie zacznijcie myśleć! Nie bądźcie niewolnikami polityków, szefów, telewizorów, kultury i religii! każdy niech myśli swoją głową, ludzie…. Nie „podążaj za tym, który wie” tylko podążaj za SWOIM umysłem.

Dodaj komentarz