Reguła niedostępności w manipulacji (odc. 7)

niedostępność w manipulacjiCzęsto mówi się, że to, co zakazane smakuje najlepiej. Okazuje się, że sporo jest w tym racji, co potwierdzają wyraźnie badania. Odpowiada za ten efekt pewien mechanizm psychologiczny, który powoduje, że to, co nieosiągalne i niedostępne wzbudza w nas większe zainteresowanie.  Dzisiaj zobaczysz jak działa REGUŁA NIEDOSTĘPNOŚCI.

Pragniemy niedostępnego

Często najbardziej pragniemy tego, czego mieć nie możemy oraz niedoceniany rzeczy, które mamy pod ręką i są dostępne w każdej chwili. Sytuacja ta odmienia się, gdy coś staje się dla nas niedostępne lub możemy to stracić. Niedostępność przedmiotu, oferty czy osoby wywołuje w nas silne pragnienie posiadania właśnie tego czegoś. Prowadzi także do tego, że zaczynami przypisywać niedostępnej opcji dodatkowe zalety i postrzegamy ją w coraz lepszym świetle. To właśnie reguła niedostępności sprawia, że zaczynamy coś cenić, bardziej, gdy to stracimy, rywalizujemy o dobra, które stają się niedostępne oraz to, co jest unikalne i jedyne w swoim rodzaju uważamy za bezcenne.

Niedostępność a manipulacja

W dzisiejszym odcinku kursu o manipulacji dowiesz się jak działa reguła niedostępności, a także:

  • Dlaczego ludzie są gotowi zapłacić ogromne pieniądze za przedmioty należące do gwiazd?
  • Jak sztucznie tworzone ograniczenia mogą zachęcić nas do wydania większej ilości pieniędzy?
  • Kiedy budzi się w nas silny opór i bunt?
  • Dlaczego dzieci tak chętnie oglądają pornografię?
  • Jak bronić się przed manipulacją mechanizmem niedostępności?

 

Słowem zakończenia, warto pamiętać, że człowiek ma skłonność do pożądania tego, co trudno jest dostać i tego, co szybko przemija. Pożądamy produktów, których jest niewiele, należały do gwiazd lub są dostępne w edycji limitowanej. Działanie reguły niedostępności można dostrzec w zachowaniach kolekcjonerów, którzy starannie poszukują unikalnych i niespotykanych elementów swoich kolekcji i to właśnie takich egzemplarzom przypisują największą wartość.

Ludzie bardzo cenią też swoją wolność, a gdy ją tracą pojawia się czynny opór. Buntujemy się i przeciwstawiamy się, ponieważ tak bardzo chcemy znowu posiadać, to, co nam właśnie zabrano. Podobnie w przypadku cenzury – chcemy zajrzeć tam, gdzie nam zabroniono. Co ciekawe, aby tego dokonać jesteśmy w stanie przezwyciężyć wiele trudności. Regułę niedostępności wzmacnia rywalizacja. Oznacza to, że w sytuacji, w której kilka osób chce osiągnąć jeden ograniczony czasowo lub ilościowo przedmiot, nasze pragnienie posiadania tego przedmiotu wrośnie.

Warto pamiętać badaniu, w którym czekolada była smaczniejsza tylko, dlatego, że było jej mniej. W przypadku odczucia ponadprzeciętnej chęci posiadania danego dobra warto się chwilę zastanowić czy naprawdę chcemy daną rzecz kupić czy może po prostu chcemy ją mieć… po to by ją mieć? Zakazany owoc, który zjemy może popsuć nam zęby. :)

Jak działa cenzura?
źródło: http://wiadomosci.gazeta.pl/raczkowski/

2 thoughts on “Reguła niedostępności w manipulacji (odc. 7)

  1. Warto o tym pamiętać, gdy próbujemy coś sprzedać. Raz z konieczności musiałem zaprosić wszystkich potencjalnych kupców na jeden termin i godzinę. Auto praktycznie samo się sprzedało. Polecam stosować tę technikę, ale i na nią uważać.

Dodaj komentarz