Społeczny dowód słuszności – manipulacja grupy (odc. 4)

oddziaływanie grupy - dominio

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego wśród innych ludzi zachowujemy się nieco inaczej, niż kiedy jesteśmy sami?  Dzisiaj pokażemy wam, co sprawia, że w niektórych sytuacjach jesteśmy skłonni naśladować to, co myślą i robią inni ludzie. Udowodnimy także, że człowiek może poświęcić swoje życie tylko dlatego, że inni zrobią to samo.

Takie efekty może przynieść SPOŁECZNY DOWÓD SŁUSZNOŚCI.

Większość wie lepiej…

Niełatwo przeciwstawić się opiniom większości…. Mało tego, my, ludzie jesteśmy istotami społecznymi i mamy wrodzoną skłonność do naśladowania innych osób. Efekt ten jest szczególnie widoczny, gdy znajdujemy się w zupełnie nowej sytuacji bądź, gdy pozostali uczestnicy zdarzenia wykazują podobne do siebie zachowania. Wyniki wielu badań psychologicznych umożliwiły odkrycie ciekawych mechanizmów i zależności opisujących wpływ jednostki na grupę.

Dowody słuszności działania od grupy

Przedstawiamy kolejny odcinek naszego kursu poświęconego manipulacjom społecznym. W dzisiejszej części omówimy społeczny dowód słuszności, a dokładniej:

  • Wyjaśnimy, dlaczego 910 osób dobrowolnie popełniło samobójstwo?
  • Zobaczycie słynny eksperyment Asha, w którym badani przedkładają opinie grupy ponadto, co widzą ich własne oczy.
  • Poznasz zjawisko znieczulicy społecznej. Wytłumaczymy, dlaczego ludzie tak często nie pomagają, gdy są świadkami jakiejś tragedii.
  • Wyjaśnimy, dlaczego sztuczny śmiech, tak uporczywie dodawany do seriali jest skuteczny.
  • Dowiesz się, dlaczego ta technika jest tak silna i jak się można przed nią obronić?

 

Komentując zaprezentowany film, możemy stwierdzić, że SPOŁECZNY DOWÓD SŁUSZNOŚCI polega na tym, że ludzie określają czy dane zachowanie w konkretnej sytuacji jest poprawne czy też nie, na podstawie zachowania innych osób. Chcemy żyć w zgodzie z grupą i boimy się wykluczenia, a także uważamy, że postępujemy poprawnie, skoro podobnie zachowują się inni ludzie.

Jak ten mechanizm może być wykorzystywany do manipulowania nami?  Doskonałym przykładem wydają się reklamy, które często powołują się, że – 90% ludzi (np. dentystów, aktorów czy kobiet) korzysta z takiego produktu lub ten produkt został odznaczony nagrodą konsumencką. Warto także pamiętać o efekcie rozproszenia odpowiedzialności społecznej. W sytuacji, gdy będziemy potrzebować szybkiej pomocy dobrze wskazywać konkretną osobę i polecić jej wykonanie określonych działań. Społeczny dowód słuszności może pomóc nam w wielu nowych i nieznanych dla nas sytuacjach, ale nie zawsze warto mu ulegać. Nie wyłączajmy nigdy własnego myślenia a gdy grupa zachowuje się nieracjonalnie to bezpieczniej zachować się od niej odłączyć i postąpić według własnego przeczucia. Podsumujmy wszystko krótkim komiksem.

manipulacja grupy - ryotiras.com
http://ryotiras.com

Progressywnie pozdrawiam,
Emil Czepielinda

3 thoughts on “Społeczny dowód słuszności – manipulacja grupy (odc. 4)

  1. No tak faktycznie czasami jak papugi naśladujemy innych zauważyłem to nie raz przy dokonywaniu wyborów np. barów. Najbardziej chce się iść gdzie jest najwięcej ludzi. Czasami zastanawiam się czy w niektorych miejscach nie kolejki nie są sztuczne, aby wywołać większe zainteresowanie.

    1. Masz jak najbardziej rację – „sztuczny tłum” to jedna z często stosowanych technik marketingowych. Wykorzystuje ona właśnie mechanizm społecznego dowodu słuszności. Pozdrawiamy!

  2. Mnie ten sztuczny śmiech doprowadza czasami do szału… Najgorzej jak poleci jakiś zestaw sucharów a publiczność płacze ze śmiechu, nie wiadomo dlaczego. Myślę wtedy sobie – czy oni chcą zrobić ze mnie kretyna? Gdyby zabronić dodawania śmiechów z puszki to większości współczesnych komedii zamieniłoby się w melodramaty.

Dodaj komentarz