Zaangażowanie i konsekwencja (odc. 3)

Techniki wywierania wpływu - zaangażowanieCzy znasz to uczucie, które pojawia się w sytuacji, gdy uczestniczysz w jakimś dużym przedsięwzięciu, wszystko dobrze się układa, aż nagle coś zaczyna się psuć? Wygląda na to, ze najlepszym wyjściem byłoby zrezygnowanie z dalszych działań. Często pojawia się wtedy myśl typu: „Zrobiłem już tak wiele, przez tyle przeszedłem – nie mogę się wycofać!”.

Dzisiaj kolejna technika wywierania wpływu – zaangażowanie i konsekwencja.

Po co nam konsekwencja?

Uważam, ze mechanizm, który dzisiaj Ci przedstawimy jest dla nas, wszystkich ludzi ogromnie ważny i daje nam ogromne korzyści. Zastanówmy się jak wyglądałby dzisiejszy świat – jak bardzo zmniejszyłaby się liczba odkryć i wynalazków, gdyby ludziom zabrakłoby zaangażowania w realizację swoich postanowień i konsekwentnego dążenia do celów Co byłoby bez wielkiego zaangażowania takich ludzi jak Thomas Edison, który po ponad 10000 nieudanych próbach nie zrezygnował ze swojego celu i wynalazł żarówkę?

Zaangażowanie i konsekwencja umożliwia nam pokonywanie trudności, ale niestety podobnie jak w przypadku innych mechanizmów wpływu społecznego, (o których mówimy w naszym kursie manipulacja) ktoś inny może świadomie wywoływać w nas zaangażowanie i w ten sposób nami manipulować.

 

W dzisiejszym odcinku dowiesz się:

  • Jak działają techniki manipulacji STOPA W DRZWIACH i TECHNIKA NISKIEJ PIŁKI, które opiera się na zaangażowaniu?
  • Czym jest efekt Owsiankiny?
  • W jaki sposób można wykorzystać zaangażowanie ludzi, aby sprzedać 1 dolara za 100 dolarów?
  • Jakimi sposobami sprzedawcy nakłaniają Cie do wydawania większych ilości pieniędzy?

Skutki zaangażowania i konsekwencji


Podsumowując, zaprezentowany w tym odcinku mechanizm zaangażowania i konsekwencji opiera się głównie na chęci bycia zgodnym z samym sobą i pewnego rodzaju „przywiązaniu” do zainwestowanych w dany cel zasobów. Człowiek odczuwa pewien dyskomfort i czuje się źle, gdy to, co robi nie jest zgodne z jego przekonaniami. Zachodzi wtedy zjawisko dysonansu poznawczego, które jest odczuciem silnie wpływającym na nasze zachowania. Podejmujemy próby zlikwidowania tej nieprzyjemnej emocji a możemy na to dwa sposoby – zmieniamy swoje zachowanie albo przekonania. Właśnie dlatego większość z nas jest skłonna usprawiedliwiać i podtrzymywać swoje działania, nawet jeżeli przestaje to być korzystne.

Progressywnie pozdrawiam,
Emil Czepielinda

Dodaj komentarz